Vzduch – zpočátku nenápadný, beztvarý a nehmatatelný. Denně ale dýcháme 15 až 100 kg plynné látky. Ve srovnání s ca. 0,5 kg pevné stravy a přibližně 1 až 1,5 kg tekutin, které pokrývají denní potřebu člověka, je vzduch, který dýcháme, nejdůležitější potravinou. Lidé mohou přežít asi tři týdny bez jídla, asi tři dny bez pitné vody a jen asi tři minuty bez dýchání.
Čtěte dále a odhalte různé aspekty vzduchu, který dýcháme, a jak může ovlivnit lidské zdraví.
Při použití systému komfortního větrání probíhá výměna vzduchu plynule a pomalu, aby se zabránilo průvanu a snížilo se množství prachu v místnostech ve srovnání s větráním okny.
Z energetických důvodů se staví a renovuje stále kompaktněji. To znamená, že již nedochází k přirozené výměně vzduchu okny nebo škvírami. V létě to může vést k hromadění vlhkosti v místnostech a tvorbě plísní. Naopak v zimním topném období může být vzduch příliš suchý, což způsobuje problémy. Větrací systém řeší tento problém plynulou regulací vlhkosti vzduchu.
Mechanické větrací zařízení je vybaveno motorem vytvářejícím vibrace, které pohybují vzduchem. To uvolňuje zvukové vlny, které způsobují hluk. Ventilátory systému větrání Zehnder jsou proto instalovány v odhlučněném pouzdře. Přístroje jsou tak v provozu velmi tiché a v domácím prostředí nedochází k nepříjemnému přenosu hluku.
Tepelný komfort popisuje, jak pohodlně se člověk cítí v místnosti z hlediska teploty a relativní vlhkosti. Komfortní větrání nastavuje optimální podmínky pro vytvoření příjemného vnitřního klima po celý rok.
Vzduch se skládá z ca. 78 % dusíku, přibližně 21 % kyslíku a malého množství různých stopových plynů. Kromě toho je vzduch také nositelem jemného prachu, částic, virů, bakterií a pachů.
Sotva je něco důležitějšího než vzduch, který dýcháme. S větracím systémem minimalizujete obsah CO2 a těkavých organických látek a zajistíte si tak maximální kvalitu vzduchu a zdravé bydlení – bez ohledu na velikost nemovitosti a bez ohledu na to, zda jde o novostavbu nebo rekonstrukci.
Není dusno, bez zápachu, příjemná teplota a není příliš sucho: to jsou primární požadavky na příjemné vnitřní klima. Zdravý vzduch v místnosti v detailu také znamená, že je pokud možno bez znečišťujících látek a jemného prachu, má nízké chemické emise, jako jsou VOC (těkavé organické sloučeniny) a formaldehyd, v maximální možné míře zabraňuje šíření škodlivých bakterií a obsah CO2 je nízký. Stručně řečeno: Čistý, na kyslík bohatý, čerstvý vzduch.
Existuje vhodný systém větrání pro všechny požadavky, bez ohledu na to, zda se jedná o větrání jedné místnosti, cenově výhodné základní větrání nebo sofistikované komfortní větrání - a to v nejlepším případě i s chladicím systémem. Zjistěte, kde má větrací systém smysl a která varianta by vás mohla zajímat.
Zdravý vzduch ve vlastní domácnosti je důležitý pro naši pohodu a zdraví. Optimální klima v interiéru lze měřit pomocí následujících faktorů:
Většině lidí je průvan způsobený otevřenými okny nebo netěsnou fasádou nepříjemný, zejména při nízkých teplotách. Studie švýcarského federálního úřadu pro energetiku uvádí, že přibližně 60 % obyvatel s jednoduchými systémy ventilace (bez komfortního větrání) „někdy nebo vždy pociťuje průvan“ v blízkosti výstupů vzduchu.
V budovách se vzduchotěsnou obálkou řídí komfortní větrání přívod vzduchu, rychlost vzduchu a teplotu vzduchu, čímž zajišťuje příjemné klima v místnosti bez rušivých faktorů.
Vzduch uvnitř domů je často příliš suchý, zvláště v chladných zimních dnech. To může vést k nepříjemnému podráždění.
Entalpický výměník Zehnder ve větrací jednotce poskytuje nápravu díky vysoce účinné polymerové membránové fólii. Výměník tepla a vlhkosti dokáže hygienickým způsobem získat vlhkost zpět z odpadního, použitého vzduchu.
Optimální relativní vlhkost je kolem 45 % a je důležitým faktorem pro pohodu a zdraví. Zejména v chladných zimních dnech může při větrání vzduch v místnosti rychle vysychat. Pokud vlhkost klesne pod 30 %, lze očekávat nepříjemné podráždění a dokonce i zdravotní problémy. Sliznice v ústech a nosu vysychají a tím oslabují imunitní systém člověka.
Vlhkost v bytě nehraje roli jen pro naši pohodu, ovlivňuje také materiály použité ve vybavení interiéru a dokonce i stavební materiál (např. parkety) budovy.
Dobré vědět
Při větrání se do vytápěných místností dostává studený venkovní vzduch. Tento vzduch pojme čtyřikrát méně vodní páry při 0 °C než při 21 °C. I když vykazuje venkovní vzduch 100% relativní vlhkost při 0 °C, když sněží nebo prší, tato hodnota klesne na pouhých 26 %, když se oteplí na 21 °C.
Distribuce vzduchu je velmi tichá díky předřazeným tlumičům hluku v přívodním a odvodním vzduchovém potrubí. Přenos zvuku z místnosti do místnosti je nemožný, protože každý výstup vzduchu je samostatně připojen k rozdělovací skříni.
Další výhoda: Větrání obytného prostoru může chránit i před hlukem zvenčí. Například na frekventované hlavní silnici ventilační systém nepřetržitě zajišťuje čerstvý vzduch, aniž by otevřenými okny a dveřmi byl slyšet hluk z ulice.
Tepelná pohoda popisuje, jak dobře se člověk cítí v místnosti z hlediska teploty a relativní vlhkosti. Komfortní větrání nastavuje optimální podmínky pro vytvoření příjemného vnitřního klima po celý rok.
Ačkoli je komfort pocitově subjektivní, obecný rozsah pohodlí je přibližně 18 °C až 24 °C a 35-75 % relativní vlhkosti. Člověk nedokáže rozeznat relativní vlhkost mezi 30-50 %, nebo jen zřídka. Nadměrná vlhkost, například v létě (při ochlazování vnitřního vzduchu) nebo v zimě (při špatné izolaci), může vést k tvorbě plísní. Tento stav může mít nejen negativní zdravotní následky (alergie, infekce, astma), ale také způsobit masivní poškození stavební struktury.
Při běžném provozu s komfortním větráním se vzduch v místnosti kompletně vymění každé 2 hodiny. Komfortní větrání se dobře hodí pro odstraňování lidských škodlivin (např. CO2) nebo nežádoucích pachů a může také významně minimalizovat emise ze stavebních materiálů, povrchů a nábytku (např. formaldehyd) ve vzduchu.
Znečištění ovzduší je prokázanou příčinou nemocí – zejména nadměrné znečištění jemným prachem. Filtrační efekt nosohltanu není dostatečný pro jemné částice o průměru menším než 10 mikrometrů. Čím menší jsou částice, tím hlouběji mohou proniknout do plic. Vysoce výkonné filtry obsažené ve větracím systému snadno zachytí jemný prach a také menší jemné částice, jako jsou bakterie (ePM10).
V obytných a kancelářských prostorách je třeba mít na paměti obsah CO2. Při běžném obsazení nesmí být nikdy překročena hodnota 1400 ppm. Její udržení je při větrání okny stěží možné.
Doporučuje se trvalý a dostatečný přísun čerstvého vzduchu, bez ohledu na to, zda k tomu dochází mechanickou ventilací nebo větráním okny. Komfortní větrání je jediný systém větrání, který umožňuje pravidelnou výměnu vzduchu v obytných budovách. Přivádí čerstvý venkovní vzduch do místnosti a odstraňuje veškerý kontaminovaný vnitřní vzduch. To snižuje virovou zátěž ve vzduchu, který dýcháme.
Zatuchlý spotřebovaný vzduch a nežádoucí pachy jsou odváděny ven větracím systémem přes odpadní vzduch. Díky tomu je vzduch čerstvý a obsah CO2 ve vzduchu je nízký – pro lepší koncentraci a větší pohodu.
Za použití větracího systému jsou tepelné ztráty o více než dvě třetiny nižší než při větrání okny.
Větrací systémy nepřetržitě zajišťují kvalitní, zdravý vzduch v domě a odvádějí přebytečnou vlhkost, která může vést k růstu plísní.
V zimním období větrací systémy s rekuperací vlhkosti zajistí, že vzduch nebude příliš suchý.
Pravidelná výměna vzduchu snižuje riziko přenosu patogenů, jako jsou viry a bakterie, vzduchem.
Všeobecný dotaz
Ke kontaktnímu formulářiŽádost o nabídku
Ke kontaktnímu formulářiServis a náhradní díly
Ke kontaktnímu formulářiVšeobecný dotaz
Cenové nabídky, technická podpora (Komfortní větrání)
+420 704 614 060Servis a náhradní díly (Komfortní větrání)
+420 704 973 824