Zdravé vnitřní klima

Jaké faktory ovlivňují příjemné klima u nás doma?

Vzduch – zpočátku nenápadný, beztvarý a nehmatatelný. Denně ale dýcháme 15 až 100 kg plynné látky. Ve srovnání s ca. 0,5 kg pevné stravy a přibližně 1 až 1,5 kg tekutin, které pokrývají denní potřebu člověka, je vzduch, který dýcháme, nejdůležitější potravinou. Lidé mohou přežít asi tři týdny bez jídla, asi tři dny bez pitné vody a jen asi tři minuty bez dýchání.

Čtěte dále a odhalte různé aspekty vzduchu, který dýcháme, a jak může ovlivnit lidské zdraví.

ComfoValve Luna S, Luna S, supply air valve, design valve, living, woman, child, couch, fresh air, house, private garden

Chcete dosáhnout zdravého a komfortního prostředí uvnitř svého domu?

Sotva je něco důležitějšího než vzduch, který dýcháme. S větracím systémem minimalizujete obsah CO2 a těkavých organických látek a zajistíte si tak maximální kvalitu vzduchu a zdravé bydlení – bez ohledu na velikost nemovitosti a bez ohledu na to, zda jde o novostavbu nebo rekonstrukci.

Není dusno, bez zápachu, příjemná teplota a není příliš sucho: to jsou primární požadavky na příjemné vnitřní klima. Zdravý vzduch v místnosti v detailu také znamená, že je pokud možno bez znečišťujících látek a jemného prachu, má nízké chemické emise, jako jsou VOC (těkavé organické sloučeniny) a formaldehyd, v maximální možné míře zabraňuje šíření škodlivých bakterií a obsah CO2 je nízký. Stručně řečeno: Čistý, na kyslík bohatý, čerstvý vzduch.

Existuje vhodný systém větrání pro všechny požadavky, bez ohledu na to, zda se jedná o větrání jedné místnosti, cenově výhodné základní větrání nebo sofistikované komfortní větrání - a to v nejlepším případě i s chladicím systémem. Zjistěte, kde má větrací systém smysl a která varianta by vás mohla zajímat.


Takový by měl být vzduch v interiéru...

Zdravý vzduch ve vlastní domácnosti je důležitý pro naši pohodu a zdraví. Optimální klima v interiéru lze měřit pomocí následujících faktorů:

 • Teplota
  21 - 26°C
 • Vlhkost vzduchu
  30 - 60 % relativní vlhkosti
 • Vertikální teplotní rozdíl mezi stropem a podlahou
  maximálně 2 - 3°C
 • Pohyb vzduchu (průvan) 
  nejvýše 0,1 m/s (při 20°C) až 0,5 m/s (při 26°C)
 • Koncentrace CO2
  max. 1000 - 1300 ppm (venkovní vzduch má asi 400 ppm)
 • Imise hluku
  max. 25 - 30 dBA
 • Pachy
  žádné 
 • Částice
  nejvýše 20 - 50 μg/m³
 • Pyl 
  žádný
 • Radon
  max. 300 Bq/m³ (limitní hodnoty)

Pohyb vzduchu

Většině lidí je průvan způsobený otevřenými okny nebo netěsnou fasádou nepříjemný, zejména při nízkých teplotách. Studie švýcarského federálního úřadu pro energetiku uvádí, že přibližně 60 % obyvatel s jednoduchými systémy ventilace (bez komfortního větrání) „někdy nebo vždy pociťuje průvan“ v blízkosti výstupů vzduchu.

V budovách se vzduchotěsnou obálkou řídí komfortní větrání přívod vzduchu, rychlost vzduchu a teplotu vzduchu, čímž zajišťuje příjemné klima v místnosti bez rušivých faktorů.


Vlhkost vzduchu

Příliš suchý vzduch v interiéru během topného období nemusí být.

Vzduch uvnitř domů je často příliš suchý, zvláště v chladných zimních dnech. To může vést k nepříjemnému podráždění.

Entalpický výměník Zehnder ve větrací jednotce poskytuje nápravu díky vysoce účinné polymerové membránové fólii. Výměník tepla a vlhkosti dokáže hygienickým způsobem získat vlhkost zpět z odpadního, použitého vzduchu.

Vylepšení s entalpickým výměníkem

Zimní fenomén "suchý vzduch v interiéru"

Optimální relativní vlhkost je kolem 45 % a je důležitým faktorem pro pohodu a zdraví. Zejména v chladných zimních dnech může při větrání vzduch v místnosti rychle vysychat. Pokud vlhkost klesne pod 30 %, lze očekávat nepříjemné podráždění a dokonce i zdravotní problémy. Sliznice v ústech a nosu vysychají a tím oslabují imunitní systém člověka.

Vlhkost v bytě nehraje roli jen pro naši pohodu, ovlivňuje také materiály použité ve vybavení interiéru a dokonce i stavební materiál (např. parkety) budovy.

Dobré vědět
Při větrání se do vytápěných místností dostává studený venkovní vzduch. Tento vzduch pojme čtyřikrát méně vodní páry při 0 °C než při 21 °C. I když vykazuje venkovní vzduch 100% relativní vlhkost při 0 °C, když sněží nebo prší, tato hodnota klesne na pouhých 26 %, když se oteplí na 21 °C.

Zvuky

Bez přenosu zvuku

Distribuce vzduchu je velmi tichá díky předřazeným tlumičům hluku v přívodním a odvodním vzduchovém potrubí. Přenos zvuku z místnosti do místnosti je nemožný, protože každý výstup vzduchu je samostatně připojen k rozdělovací skříni.

Další výhoda: Větrání obytného prostoru může chránit i před hlukem zvenčí. Například na frekventované hlavní silnici ventilační systém nepřetržitě zajišťuje čerstvý vzduch, aniž by otevřenými okny a dveřmi byl slyšet hluk z ulice.


Tepelný komfort

Tepelná pohoda popisuje, jak dobře se člověk cítí v místnosti z hlediska teploty a relativní vlhkosti. Komfortní větrání nastavuje optimální podmínky pro vytvoření příjemného vnitřního klima po celý rok.

Ačkoli je komfort pocitově subjektivní, obecný rozsah pohodlí je přibližně 18 °C až 24 °C a 35-75 % relativní vlhkosti. Člověk nedokáže rozeznat relativní vlhkost mezi 30-50 %, nebo jen zřídka. Nadměrná vlhkost, například v létě (při ochlazování vnitřního vzduchu) nebo v zimě (při špatné izolaci), může vést k tvorbě plísní. Tento stav může mít nejen negativní zdravotní následky (alergie, infekce, astma), ale také způsobit masivní poškození stavební struktury.


Složení vzduchu

Lepší kvalita vzduchu

Při běžném provozu s komfortním větráním se vzduch v místnosti kompletně vymění každé 2 hodiny. Komfortní větrání se dobře hodí pro odstraňování lidských škodlivin (např. CO2) nebo nežádoucích pachů a může také významně minimalizovat emise ze stavebních materiálů, povrchů a nábytku (např. formaldehyd) ve vzduchu.

Částice a bakterie

Znečištění ovzduší je prokázanou příčinou nemocí – zejména nadměrné znečištění jemným prachem. Filtrační efekt nosohltanu není dostatečný pro jemné částice o průměru menším než 10 mikrometrů. Čím menší jsou částice, tím hlouběji mohou proniknout do plic. Vysoce výkonné filtry obsažené ve větracím systému snadno zachytí jemný prach a také menší jemné částice, jako jsou bakterie (ePM10).

Koncentrace CO2

V obytných a kancelářských prostorách je třeba mít na paměti obsah CO2. Při běžném obsazení nesmí být nikdy překročena hodnota 1400 ppm. Její udržení je při větrání okny stěží možné.

Viry

Doporučuje se trvalý a dostatečný přísun čerstvého vzduchu, bez ohledu na to, zda k tomu dochází mechanickou ventilací nebo větráním okny. Komfortní větrání je jediný systém větrání, který umožňuje pravidelnou výměnu vzduchu v obytných budovách. Přivádí čerstvý venkovní vzduch do místnosti a odstraňuje veškerý kontaminovaný vnitřní vzduch. To snižuje virovou zátěž ve vzduchu, který dýcháme.

Pachy

Zatuchlý spotřebovaný vzduch a nežádoucí pachy jsou odváděny ven větracím systémem přes odpadní vzduch. Díky tomu je vzduch čerstvý a obsah CO2 ve vzduchu je nízký – pro lepší koncentraci a větší pohodu.

To byste měli o komfortním větrání také vědět.

Menší tepelné ztráty

Za použití větracího systému jsou tepelné ztráty o více než dvě třetiny nižší než při větrání okny.
 

Zdravý vnitřní vzduch

Větrací systémy nepřetržitě zajišťují kvalitní, zdravý vzduch v domě a odvádějí přebytečnou vlhkost, která může vést k růstu plísní.

Vzduch v interiéru není příliš suchý

V zimním období větrací systémy s rekuperací vlhkosti zajistí, že vzduch nebude příliš suchý.
 

Nižší riziko přenosu

Pravidelná výměna vzduchu snižuje riziko přenosu patogenů, jako jsou viry a bakterie, vzduchem.

To správné větrání interiéru pro vás...
Prozkoumejte naše
Máte-li dotaz, napište nám prosím.

Všeobecný dotaz

Ke kontaktnímu formuláři

Žádost o nabídku

Ke kontaktnímu formuláři

Servis a náhradní díly

Ke kontaktnímu formuláři
Máte dotaz? Neváhejte nám zavolat.

Všeobecný dotaz

+420 383 136 222

Cenové nabídky, technická podpora (Komfortní větrání)

+420 704 614 060

Servis a náhradní díly (Komfortní větrání)

+420 704 973 824