08.07.2015

Vzorový návrh kompaktního systému větrání s rekuperací tepla do bytu v bytovém domě.

Díky energetickým rekonstrukcím a zpřísňování stavebních předpisů pro novostavby dochází k zesílené izolaci vnějších stěn bytových domů, okna a dveře jsou stále vzduchotěsnější. To sice pomáhá při úsporách tepelné energie, činí však nepostradatelným systém řízeného větrání, zajišťující pravidelnou výměnu vzduchu s minimální ztrátou energie.

Podle prof. Ing. Karla Kabeleho, CSc., vedoucího katedry TZB Stavební fakulty v Praze „V současnosti větrání patří k největším problémům obytných budov; máme zažitou představu, že si uživatel podle potřeby otevře okno, ale realita je jiná - pokud tak nečiní pravidelně a dostatečně, pak v těsné budově bez větrání je  vzduch nekvalitní, což vede v kombinaci s nekázní ve stavebním řešení k častému výskytu obtížně odstranitelných plísní a prakticky k nevratnému znehodnocení budovy." Navíc při tradičním větrání okny proniká do interiéru prach, rostlinný pyl a hluk a uniká drahocenné teplo.
Jak pro nově budované tak i rekonstruované vícepodlažní bytové domy lze využít nový kompaktní systém větrání od firmy Zehnder, speciálně vyvinutý pro byty. Zajistí komfortní, zdravé a energeticky úsporné vnitřní klima v jednotlivých bytech. Tento inovativní kompaktní systém větrání pro byty nabízí mimořádně úsporné řešení pro instalaci komfortního větrání v bytech až do velikosti obytné plochy 120 m². Nepřetžitě přiváděný  čerstvý vzduch zabraňuje vzniku plísní a vnikání prachu, alergenů a hluku zvenčí. Navíc šetří u rekonstrukce až 30% a novostaveb s nízkou spotřebou energie až 50% nákladů za vytápění. 
Dobře promyšlený kompletní systém tvoří nová, zvlášť malá a inteligentně dimenzovaná větrací jednotka Zehnder ComfoAir 180 s rozměry 680 x 560 x 280 mm a inovativně tvarované prvky ComfoPipe Plus pro rozvod vzduchu. Přívod a odvod vzduchu se reguluje dvěma vysoce účinnými stejnosměrnými ventilátory jednotky s elektrickou účinností 0,29 W/(m³/h) a tím s mimořádně nízkou spotřebou proudu. Snadno lze vyrovnávat i tlakové rozdíly systému rozvodu vzduchu, protože ventilátory se zapínají každý zvlášť. Tím je vždy zajištěn vyvážený přívod a odvod vzduchu. Tento kompaktní systém pro řízené větrání bytů může v intenzívním stupni přivádět do bytů až 180 m³ vzduchu při tlaku 150 Pa. Větrací jednotka dosahuje účinnost rekuperace až 95%, což znamená úsporu až 50% nákladů na vytápění. Umožňuje snadné přestavení pro přívod vzduchu z leva nebo zprava přímo na stavbě. Nově jsou k této větrací jednotce nabízeny také adaptéry pro přívod vzduchu pomocí kruhového potrubí DN 120. 
Zcela nové „hranaté“ potrubí Zehnder ComfoPipe Plus minimalizuje tepelné ztráty na přívodu venkovního vzduchu a odvodu odvětrávaného vzduchu díky obzvlášť silně tepelně izolovaným potrubním článkům. Vysoká úroveň tepelné izolace navíc zabraňuje kondenzaci a tím brání škodám z důvodu vlhkosti. Bezpečný provoz systému ventilace je tak zaručen i při venkovních teplotách nižších než 0 °C. Tvarovky lze spojovat velmi jednoduše a přesto neprodyšně a bez tepelných mostů. Tím odpadá dodatečné utěsnění na spojích. 
S novou kombinovanou venkovní mřížkou je pro přiváděný a odváděný vzduch do/z bytu potřeba pouze jeden otvor ve fasádě. Mřížka je vyrobena z nerezové oceli.
Větrací systémy Zehnder umožňují oproti jiným výrobcům kromě zpětného získávání tepla i rekuperaci až 65% vlhkosti. Originální entalpický výměník v rekuperačních jednotkách dokáže předávat z odváděného do přiváděného vzduchu nejen teplo, ale rovněž vysoký podíl vlhkosti a tak pasivně, bez jakýchkoliv dalších energetických nároků pomáhá optimalizovat relativní vlhkost uvnitř bytu. Tím zabraňuje vysušování interiéru a nebezpečí zamrzání výměníku při nízkých venkovních teplotách. 

Příklad návrhu řízného větrání do jednoho bytu 
S ohledem na uspořádání bytu a velikost větrací jednotky Zehnder ComfoAir 180 (680 x 560 x 280 mm ) byla jednotka vestavěna do kuchyňské linky. Hranaté komponenty rozvodu vzduchu ComfoPipe Plus s výškou 20 mm se jednoduše umístili nad kuchyňskou linkou. Jsou kompatibilní se všemi ostatními komponenty rozvodu vzduchu Zehnder. Proto mohou být jednoduše propojeny s větracími trubkami, instalovanými do podhledu v chodbě, odkud je čerstvý vzduch rozváděn do obývacího pokoje, dětských pokojů a ložnice a odváděn kromě kuchyně také z koupelny, WC a chodby. Díky plochému potrubí Zehnder o výšce 51 mm se výška v chodbě sníží max o 10 cm. Vedení rozvodů vzduchu je  znázorněno na obrázku.

Základem pro vlastní návrh systému větrání je stanovení množství vzduchu pro jednotlivé místnosti dle jejich využití a plochy. K tomu lze využít návrhový on-line program Zehnder ComfoPlan, který poté sám nastaví odtah a přívod vzduchu.

Následuje volba vybavení předem zvolené větrací  jednotky ComfoAir 180 - můžeme volit provedení bez předehřevu, s předehřevem nebo s entalpickým výměníkem. Příslušenství a rozvody vzduchu poté program definuje automaticky s ohledem na vybranou větrací jednotku. Dalším krokem je nastavení způsobu vedení a distribuce vzduchu tj. požadované potrubí, nasávací a výfukové otvory, jejich umístění a osazení nejlépe Renoventily pro přiváděný i odváděný vzduch. Instalují se bez odstupu od stropu nebo stěny, proto stačí jen malé snížení stropu v chodbě. Renoventil díky své konstrukce rozvede vzduch v místnosti rovnoměrně a bez průvanu. Výsledkem návrhu je položkový rozpočet.

 

Kontakt pro více informací nebo vytvoření návrhu můžete kontaktovat:

Zehnder Group Czech Republic s r.o., Pionýrů 641, 391 02, Sezimovo Ústí II, T: 383 136 222, 731 414 443, e-mail: info@zehnder.cz , www.zehnder.cz

 

Zdroje obrázků: Zehnder Group Czech republic s.r.o..
Volné kopírování povoleno s uvedením zdroje

Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Pionýrů 641
391 02 Sezimovo Ústí II

Czech Republic
T +420 383 136 222
M +420 731 414 443
All news